Dôležité náhradné diely, ktoré by mal mať každý majiteľ auta 

Každé moderné auto, ktoré teraz vidíte na cestách, je navrhnuté a skonštruované tak, aby vydržalo. Tieto vozidlá prechádzajú rozsiahlym testovaním v podobe skúšok a omylov, kým sa dostanú do ulíc. To znamená, že ak si zaobstaráte úplne nové vozidlo, znižuje sa riziko porúch. Ale samozrejme, aj tak sa oplatí byť na takéto situácie pripravený tým, že budete mať po ruke náhradné diely do auta

Bez ohľadu na to, aké nablýskané môže byť vaše nové vozidlo, stále má niekoľko dielov, ktoré sú náchylné na opotrebovanie, a to ešte viac, ak jazdíte v náročnom teréne a podmienkach. Bez ďalších zbytočných rečí vám predstavujeme najdôležitejšie náhradné diely, ktoré by ste mali mať vo svojom aute vždy poruke. 

Náhradná pneumatika 

Ak ste už nejaký čas majiteľom auta, pravdepodobne už viete, že náhradná pneumatika je štandardnou súčasťou každého auta. Niektorí výrobcovia ju však umiestňujú do batožinového priestoru len preto, aby tam zabrala väčšinu miesta. Výsledkom je, že majitelia áut vyberajú rezervnú pneumatiku vždy, keď tam majú viac batožiny. 

Ak ste už nejaký čas majiteľom auta, pravdepodobne už viete, že náhradná pneumatika je štandardnou súčasťou každého auta.

Pichnutie pneumatiky môže byť tiež veľmi častým javom a je to bohužiaľ niečo, čo nemôžete ovplyvniť. To znamená, že existuje veľká pravdepodobnosť, že ste už rezervnú pneumatiku vyčerpali. Takže okrem toho, že si zaobstaráte ďalšiu náhradnú pneumatiku, môžete sa tiež uistiť, že si necháte opraviť druhú náhradnú pneumatiku, ak je už taká poškodená. 

Mať vo vozidle náhradnú pneumatiku môže znamenať veľký rozdiel medzi tým, keď utrpíte menšie nepríjemnosti, a tým, keď budete stáť na ceste niekoľko hodín. Preto je bežným pravidlom, že vodiči nikdy neopúšťajú dom bez toho, aby sa uistili, že v kufri majú k dispozícii náhradnú pneumatiku. 

A čo je ešte dôležitejšie, dbajte na to, aby ste vedeli aj ako vymeniť pneumatiku. Áno, váš kufor môže mať náhradnú pneumatiku, ale tá by vám až tak nepomohla, keď nemáte ani potuchy, ako ju vôbec namontovať. 

Remeň

Áno, možno ste nedávno vymenili rozvodový remeň svojho vozidla, ale možno by ste mali zvážiť jeho zaradenie do zoznamu povinných náhradných dielov, najmä ak sa chystáte na dlhú cestu. Uistite sa, že máte náhradné remene pre ten, ktorý poháňa vodné čerpadlo, a akékoľvek iné neobvyklé čerpadlo, ktorého náhradný remeň nie je ľahko dostupný v mnohých obchodoch. 

Cievka

Vodiči šesťvoltových vozidiel by mali mať vždy pri sebe náhradnú cievku, najmä ak sa chystajú na dlhú cestu. 

Krytka a rotor rozdeľovača 

Posledná vec, ktorú by ste chceli, je uviaznuť uprostred cesty uprostred ničoho kvôli chybnému viečku a rotoru rozdeľovača. Ak sa nechcete ocitnúť v takejto dileme, uistite sa, že máte v kufri náhradné diely. Toto je posledné rozhodnutie, ktoré budete ľutovať, ak sa niekedy ocitnete niekde vonku. 

Posledná vec, ktorú by ste chceli, je uviaznuť uprostred cesty uprostred ničoho kvôli chybnému viečku a rotoru rozdeľovača.

Dodatočné poistky 

Poistka je tá, ktorá reguluje prúd cez tieto káble vo vašom vozidle. Ale v okamihu, keď sú vystavené nadmernému teplu, skončia nefunkčné. Je to pomerne častý jav, keď sa stretávate s prepálenou poistkou. 

Nemusíte sa však obávať, pretože ich diagnostika a výmena je jednoduchá a ľahká. Jediné, čo tu budete potrebovať, je malý skrutkovač. Ak je na poistke viditeľná medzera medzi maznicou a vodičmi, je to varovný signál, že už vybuchla. Uistite sa, že máte k dispozícii náhradnú sadu.

Náhradná sada svetiel 

Umiestnenie svetiel vášho vozidla je dosť zraniteľné a aj tie najľahšie nárazy ich môžu rozbiť. Hoci výrobcovia automobilov už vylepšujú kryty svetlometov a ich odolnosť, nič to nemení na skutočnosti, že sú veľmi chúlostivé.

Okrem toho majú halogénové žiarovky tendenciu často zlyhávať. Preto je vždy vhodné mať náhradnú sadu svetiel ako jeden z náhradných dielov auta, ktoré by ste mali mať vždy pri sebe. Ich výmena je veľmi jednoduchá, ak sa niekedy zrazu niečo pokazí. Niektorí výrobcovia ponúkajú k svojim vozidlám aj náhradnú sadu žiaroviek, hoci iní nie. 

Filtre 

Pamätáte si ešte, kedy ste naposledy menili olej a vzduchový filter? Či už si to ešte pamätáte, alebo nie, oplatí sa mať vo vozidle k dispozícii náhradné filtre, aby ste sa počas jazdy vyhli prípadným problémom. 

Štartovacie káble  

Hoci je ľahké odporučiť, aby ste so sebou nosili ďalšieho králika, môže to znieť trochu prehnane, však? Namiesto nosenia takéhoto objemu by boli lepšou alternatívou náhradné štartovacie káble. Tieto štartovacie káble môžu byť veľkou pomocou, ak ste omylom nechali zapnuté svetlá, čo spôsobilo vybitie batérie. A či tomu veríte alebo nie, mnohým majiteľom áut sa to stáva až príliš často!

Oplatí sa mať vo vozidle k dispozícii náhradné filtre, aby ste sa počas jazdy vyhli prípadným problémom. 

Kondenzátor a spínače 

Ak má vozidlo, ktoré šoférujete, mechanicky pokročilé bodové zapaľovanie, je rozumné mať po ruke náhradné body a kondenzátor bez ohľadu na to, ako dlhá alebo krátka bude vaša cesta. Mať tieto náhradné diely má zmysel, pretože sa zvyknú pokaziť práve vtedy, keď to najmenej očakávate. 

Zapaľovacia sviečka 

Zapaľovacia sviečka sa môže počas jazdy uvoľniť alebo vypadnúť, a keď sa to stane, vaše vozidlo nemusí správne naštartovať, alebo ešte horšie, nemusí vôbec naštartovať. Preto je dobré, aby sa vo vašej skrinke s náradím nachádzala aj náhradná zapaľovacia sviečka. Rovnako ako iné náhradné diely vozidla, aj náhradná vám pomôže dostať sa do cieľa, ak sa zapaľovacia sviečka náhle pokazí. 

Stierače 

Poškodený stierač je to posledné, čo by ste chceli mať, ak ste na ceste uprostred silného lejaku. Preto je veľmi dôležité mať v aute niekoľko náhradných stieračov pre prípad, že by sa tie súčasné zrazu pokazili. 

Mať so sebou tieto náhradné diely do auta je oveľa jednoduchšie v porovnaní s tým, že by ste uviazli v zápche kvôli pokazenému kondenzátoru alebo remeňu. 

Články v rovnakej kategórii:

Back to Top