Najčastejšie problémy s autobatériou

Aj keď ide o najdôležitejšiu časť vášho vozidla, autobatéria vám môže spôsobiť nepríjemné starosti, ak nebudete príliš pozorní. Takmer všetci majitelia vozidiel sa určite niekedy v živote stretnú s problémami s vybitou batériou alebo s tým, že auto neštartuje. Tieto problémy môžu spôsobiť, že v lepšom prípade prídu neskoro do práce alebo v horšom prípade uviaznu uprostred ničoho. 

Vaše vozidlo nikdy nebude fungovať bez batérie. Autobatérie poskytujú toľko potrebnú energiu pre chod elektrických systémov vášho vozidla. Poskytujú tiež energiu potrebnú na to, aby sa vaše vozidlo vôbec naštartovalo. To je dôvod, prečo je vlastne prekvapujúce, ako väčšina ľudí často zanedbáva alebo dokonca zabúda na batériu svojho vozidla.

S určitou starostlivosťou a údržbou batérie budete môcť predĺžiť jej životnosť a zabezpečiť, aby zostala v špičkovom stave. Takýto postup vám z dlhodobého hľadiska pomôže ušetriť čas a peniaze. 

Aby ste sa uistili, že sa vašej batérii venuje náležitá pozornosť a starostlivosť, musíte sa lepšie oboznámiť s niektorými najčastejšími problémami, ktoré môžu postihnúť autobatérie. Existuje aj niekoľko tipov, ktoré by ste mali poznať, aby ste predišli opakovaniu týchto problémov v budúcnosti. 

Problémy s alternátorom 

Alternátor je zodpovedný za nabíjanie batérie počas chodu motora. Ak si myslíte, že s alternátorom je nejaký problém, pravdepodobne ho dokážete vyriešiť sami doma. Teda pokiaľ nie ste vyškolený mechanik alebo skúsený nadšenec. Môžete zamieriť k miestnemu mechanikovi a ten vám ochotne skontroluje, či sú problémy spôsobené alternátorom. 

Alternátor Alfa Romeo 155
Alternátor nabíja autobatérie počas chodu motora

Chladné počasie

Autobatérie a mráz nikdy nebudú najlepšími priateľmi. Chladné počasie môže mať škodlivý vplyv na chemickú reakciu prebiehajúcu v batériách. To môže spomaliť proces nabíjania a môže mať vplyv aj na počiatočnú reakciu potrebnú na naštartovanie motora. 

Nabíjanie autobatérie
V zime sa často stáva, že autobatérie prestane fungovať

V takom prípade sa môže hodiť mať vždy poruke nabíjačku autobatérie. Stačí len pripojiť batériu k nabíjačke a k stene, aby ste zabezpečili, že vaša batéria bude vždy pripravená na prevádzku bez ohľadu na počasie. Ak chcete získať ďalšie rady a pomoc, môžete si prečítať príručku pre vašu batériu. Pomôže tiež, ak budete vozidlo parkovať v garáži alebo na teplom mieste.   

Ak sa batéria vášho vozidla úplne vybije, budete si musieť požičať iné vozidlo a pomocou neho naštartovať. Tento proces môže byť trochu zložitý, ak ste to ešte neskúšali robiť.  

Elektrické zariadenie ponechané zapnuté s vypnutým motorom

Ak sa svetlomety vášho vozidla po vypnutí motora automaticky nevypnú, pripravte sa zaradiť na dlhý zoznam ľudí, ktorí trpia najčastejším problémom s vybitou batériou, a nemôže za to nič iné ako vaše zabudnutie.

Ak necháte zapnuté smerovky, svetlomety alebo interiérové svetlá, batéria sa môže čoskoro úplne vybiť do takej miery, že už nebude mať dostatok šťavy na naštartovanie motora.

Video: Ako dlho trvá vybitie batérie, ak nechám rozsvietené svetlomety?

Pred opustením vozidla sa uistite, že na prístrojovej doske nie sú žiadne výstražné svetlá, aby ste sa uistili, že svetlá boli vypnuté. Môžete tiež jednoducho zapnúť a vypnúť spínač svetlometov alebo smeroviek, aby ste sa uistili, že ste skutočne všetko úplne vypli. 

Nadmerná záťaž

Ak sa 12 V napájanie vášho vozidla neustále používa alebo ak počas víkendových výletov vždy napájate z vozidla veci, ako je mini chladnička alebo cestovný DVD prehrávač, môže to príliš zaťažovať batériu. 

Ak si zaobstaráte výkonnú batériu, napríklad autobatériu Silux, môžete svoje vozidlo stále používať ako prenosné nabíjacie miesto. Okrem toho budete mať k dispozícii aj viac energie na okamžité štarty počas chladných rán.  

Voľné spoje alebo korózia

Ak je batéria vášho vozidla nesprávne pripojená, hrozí, že poškodíte nielen batériu, ale v horšom prípade aj samotné vozidlo. Uvoľnený konektor môže viesť k iskreniu a to môže byť v motorových priestoroch veľmi riskantné. Dbajte na to, aby ste každú chvíľu všetko poriadne potiahli a pootočili, aby ste sa uistili, že je všetko na správnych miestach, kde má byť. 

Dôležitou poznámkou z hľadiska bezpečnosti je, aby ste počkali, kým motor už vychladne, a až potom začali čokoľvek robiť. Predtým, ako sa dotknete čohokoľvek v motorovom priestore vášho vozidla, musíte si nasadiť ochranné okuliare a rukavice. Pri kontrole tesnosti sa nezabudnite dotýkať len tých izolovaných častí spojovacích vodičov a nikdy sa nedotýkajte ničoho kovového alebo zvyšku spojovacieho vodiča.

Jazda so štart-stopom alebo časté krátke cesty

Trvalé vypnutie a opätovné spustenie motora je veľmi jednoduchý spôsob, ako po určitom čase znížiť jeho účinnosť. Dodatočný stres spôsobený niekoľkonásobným otáčaním motora v krátkom čase môže skrátiť životnosť autobatérie.

Keď je motor zapnutý, snažte sa ho udržať v chode čo najdlhšie. Nikdy nevypínajte motor na semaforoch. Tým sa však dosiahne minimálna úspora paliva. 

Na záver

Nikdy nie je príjemné zobudiť sa a zistiť, že vaša autobatéria je vybitá. Keďže však batérie dokážu robiť veci aj bez toho, aby ste sa na to pozerali, mali by ste urobiť niečo, čo pomôže vašej batérii vydržať. Pred opustením vozidla vypnite vonkajšie a vnútorné svetlá. Nezabudnite odpojiť napájacie adaptéry. Svoju batériu vždy pozorne sledujte a môžete si byť istí, že vám bude dlho slúžiť.

Články v rovnakej kategórii:

Back to Top