Prečo používať kryt čelného skla?

Ročné obdobia sa menia. Jedného dňa sa zobudíte do úmorných horúčav a skôr, ako sa nazdáte, sa ochladí. Ale či už sa vám tieto sezónne zmeny počasia páčia alebo nie, na cestách vás vždy čakajú ďalšie nebezpečenstvá a výzvy. Hoci väčšina majiteľov automobilov často používa kryty čelného skla alebo predného skla, aby prežili horúce letné dni, budete prekvapení, že toto bežné príslušenstvo ponúka viac výhod počas celého roka.

Už žiadne škrabanie ľadu

Ak je zimné obdobie a na vašom čelnom skle sa nahromadil sneh, môže sa pod nadýchanou bielou vrstvou skrývať ľad. Je to preto, že vaše vozidlo bolo počas parkovania ešte teplé a prvé spadnuté vločky sa na skle nakoniec roztopili. 

Po ochladení vonkajšej teploty vášho vozidla voda na čelnom skle zamrzne. Vytvorí sa tak ľadová vrstva, ktorá vám nielen znemožní výhľad, ale je aj ťažké ju zoškrabať. 

Tieto kryty môžu pomôcť izolovať sklo vozidla.

Aj keď rozmrazovanie pomôže pri topení ľadu, bahno, ktoré vznikne v dôsledku tohto procesu, spôsobí len neporiadok a zníži viditeľnosť vodiča, keď sa ho stierače pokúsia odstrániť.

Udržiavanie príjemných teplôt počas celého roka

Pravdepodobne si nemyslíte, že vonkajší kryt čelného skla môže nejako zlepšiť úroveň pohodlia vo vašom aute. Ale verte alebo nie, tieto kryty môžu pomôcť izolovať sklo vozidla. V zimných mesiacoch sa počas jazdy zahrieva celá karoséria vášho vozidla, pričom motor sa zahrieva a vetracie otvory vháňajú teplo dovnútra. 

To všetko sa však po vypnutí vozidla rozptýli. Kryt čelného skla pomôže udržať tieto vyššie teploty dlhšie počas chladných mesiacov. 

Ten istý kryt urobí úplný opak počas letnej sezóny. Keďže kryt odráža slnečné svetlo a poskytuje kabíne viac tieňa, spomaľuje zvyšovanie teploty vo vozidle. Tieto kryty využívajú aj špeciálny reflexný materiál, ktorý udržiava vaše vozidlo chladné, aj keď stojí vonku na slnku.

Zlepšenie viditeľnosti vodiča

V zimných mesiacoch je používanie krytu čelného skla najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako pokračovať v ceste. Po odstránení krytu je optimálne zachovať maximálnu viditeľnosť vodiča. Nemusíte čakať, kým sa sneh odfúkne, stierače ho odstránia alebo sa roztopí pomocou rozmrazovača. 

Jazda v zime je už tak dosť náročná a riskantná vzhľadom na nebezpečné podmienky na cestách. Používanie krytov je jednoduché, ale účinné riešenie, ako sa zbaviť nežiaducich nebezpečenstiev a znížiť možnosť nehody. 

Keďže kryt odráža slnečné svetlo a poskytuje kabíne viac tieňa, spomaľuje zvyšovanie teploty vo vozidle.

Udržujte čelné sklo bez snehu

Po prebudení do tmavého a chladného rána v zimných mesiacoch je odstraňovanie snehu z čelného skla to posledné, čo by ste chceli robiť na začiatku dňa. Akokoľvek sa to môže zdať únavné, je to však dôležitá povinnosť, ktorú by ste nemali vynechať, aby ste si udržali čisté zorné pole a mohli počas jazdy dobre vidieť na cestu pred sebou. 

Aj keď sa vždy môžete spoľahnúť na to, že funkcia rozmrazovania vášho vozidla bude pri topení snehu čarovať, aj tak to bude trvať určitý čas, čo nie je dobré, ak sa ponáhľate. Dokonca je možné, že sa podarí odstrániť len malú časť viditeľnosti. S pomocou kvalitného vonkajšieho krytu na čelné sklo môžete každé zimné ráno vyškrtnúť túto povinnosť zo zoznamu úloh.

Predchádzanie poškodeniu slnkom

Ak to neviete, kryty čelného skla môžu slúžiť aj ako účinný nástroj na ochranu interiéru vášho vozidla pred nepriaznivým UV žiarením. Hoci sa možno domnievate, že to platí len pre horúce letné mesiace, škodlivé UV žiarenie je prítomné bez ohľadu na ročné obdobie.

Chráňte svoje ruky

Snaha oškrabať sneh a ľad z čelného skla auta je takmer vždy nevďačná práca. Aj keď možno máte na rukách rukavice, vždy sa môže stať, že budete so škrabkou na sneh šmátrať a možno ju sem-tam aj upustíte. 

Ak nemáte na rukách rukavice alebo pár, ktorý používate, nie je vodotesný, tiež vám nezostáva nič iné, len skončiť s mokrými a studenými rukami, ktoré sú nepríjemne boľavé a červené.

Ochrana pred poškriabaním

Čelné sklo vášho vozidla má podobné zloženie ako okuliare, pokiaľ ide o škrabance. Podobne ako jediný škrabanec na okuliaroch môže ovplyvniť vaše videnie, to isté platí aj pre škrabance na čelnom skle.

Vrypy, jamky a škrabance môžu byť spočiatku ťažko viditeľné alebo nepostrehnuteľné a nebudú mať žiadny výrazný vplyv na vašu viditeľnosť počas jazdy. Po určitom čase sa však nahromadia a zhoršia, čo spôsobí oslnenie, skreslenie a ďalšie nepríjemné problémy. 

Ak je zimné obdobie a na vašom čelnom skle sa nahromadil sneh, môže sa pod nadýchanou bielou vrstvou skrývať ľad.

Aj keď je vaše vozidlo zaparkované alebo uskladnené na bezpečnom mieste, jeho ochrana a tienenie pomocou krytu čelného skla vám pomôže predísť vážnemu poškodeniu autoskla z dôvodu opotrebovania vplyvom prírodných živlov a padajúcich predmetov a úlomkov. To platí počas celého roka, od krupobitia na jar, lejakov v lete, padajúceho lístia na jeseň a snehu v zime. Kryty sú praktické aj v období medzi striedaním ročných období.

Spodná hranica

Pomocou krytov čelného skla môže vaše čelné sklo zostať čisté bez ohľadu na ročné obdobie. Tieto autodoplnky zabraňujú usadzovaniu a hromadeniu prachu, špiny, živice, zvyškov stromov a lístia. 

Z dlhodobého hľadiska môže zakrytie čelného skla pomôcť predĺžiť aj životnosť stieračov. Vďaka týmto krytom budú mať stierače ľahšiu prácu, čím sa zníži opotrebovanie ich gumovej časti štrkom. 

Vaše vozidlo je cennou investíciou, preto má zmysel chrániť ho za každú cenu. Keď budete mať nabudúce pocit, že vaše čelné sklo neodvádza svoju prácu správne, možno by ste si mali overiť, či by ste si naň nemali zaobstarať kvalitný kryt, ktorý mu pomôže plniť svoju úlohu ešte dlhé roky. 

Články v rovnakej kategórii:

Back to Top