Váš najlepší sprievodca pre svetlometi vášho automobilu

V súčasnosti sú halogénové svetlomety v automobiloch stále bežné, ale s pokrokom v technológiách sa LED, LASER a HID stávajú tiež populárnymi možnosťami svetlometov automobilov.  Predtým, ako plánujete vymeniť alebo inovovať aktuálne svetlomety svojho vozidla, by ste však mali vedieť niekoľko vecí.

To zahŕňa nasledujúce: 

Zarovnanie 

Mnoho ľudí o tom nevie. Svetlomety sú zamerané na krajiny, ktoré jazdia po ľavej alebo pravej strane. Svetlomety v oblastiach s ľavým jazdným pruhom majú v skutočnosti stretávacie svetlomety, ktoré sú tlmené doľava. Svetlo je v zásade rozdelené s ľavým alebo nadol sklonom, aby vodičom ukazovalo značky a cesty vpred bez oslnenia prichádzajúcej premávky.

Svetlomety v automobiloch projektora s HID svetlometmi
H7 svetlomety v automobiloch

Toto je naopak pre miesta, ktoré jazdia na pravej strane a väčšina svetla smeruje nadol. Znamená to tiež, že v Írsku si nemôžete kúpiť svetlomety, ak plánujete jazdiť vo Francúzsku, pokiaľ si nechcete nakalibrovať svetlá svojho auta kvôli zmene na diaľnici. 

Nastavenie záťaže alebo automatické vyrovnávanie 

Nastavenie záťaže sa používa efektívne v nákladných vozidlách a to znamená, že svetlomety by sa mali nastaviť samy a tlmiť lúč smerom nadol, aby niektorých účastníkov cestnej premávky neoslepili, ak sa autá znížia alebo zvýšia v závislosti od kolísania hmotnosti alebo ak vozidlo spomalí alebo zrýchli.

Projektorové  a reflektorové svetlomety v automobiloch
Svetlomety v automobiloch a hmlové svetlá

SAE a ECE

ECE a SAE sú v podstate regulačné známky. Pre tých, ktorí to nevedia, ECE znamená, že žiarovky sa môžu používať v európskych krajinách a niektorých priemyselných mimo Európy.

Na druhej strane, SAE je pečiatka používaná v Spojených štátoch. Hlavné rozdiely sú čisto založené na prípustnej intenzite svetla a oslnenia. Napríklad v USA je povolené viac oslnenia. 

Lumenov

Je to štandardné meranie svetelného výkonu. 

Projektorové  a reflektorové svetlomety 

Reflektorové svetlomety sú také, ako znejú. Skutočné svetlo v podstate vychádza z žiarovky v strede krytu svetlometu automobilu a odráža sa od bokov krytu. Umožňuje šírenie svetla vyžarovaného z malých žiaroviek na cestu pred vozidlom. Svetlá projektorov robia presne to, ako čo znejú. Takéto projektové svetlá svietia namiesto toho, aby ho odrážali. Tento typ krytu si vyžaduje, aby sa na kryt prispôsobili rôzne druhy žiaroviek. Svetlá projektorov umožňujú väčšiu kontrolu svetelných lúčov, keď sú vyžarované z krytu. Človek sa nesmie zmíliť a zameniť svetlomety projektora s HID svetlometmi.

Kým sú kryty HID dodávané v kryte projektora, nie každý kryt svetlometu projektora používa žiarovky HID. Z tohto dôvodu uvidíte svetlá projektorov dodávané s žiarovkami ako H1 a H7. 

Pokiaľ ide o svetlomety vášho automobilu, mali by ste vziať do úvahy ďalšie veci. Ak si nie ste istí niektorými vecami pri inovácii alebo výmene vašich svetlometov, najlepšie by bolo hovoriť s odborníkmi alebo ľuďmi, ktorí sú o svetlometoch lepšie informovaní.Vďaka tomu môžete mať istotu, že používate ten pravý, ktorý je vhodný pre vaše auto, a počas cestovania nebudete mať žiadne nepríjemnosti.

Prečítajte si viac o “gumové koberce do batožinového priestoru“.

Články v rovnakej kategórii:

Back to Top