Riešenia na zvýšenie batožinovej kapacity vozidla

Ak plánujete dobrodružstvo, kempovanie alebo dokonca rodinnú dovolenku, je pravdepodobné, že uvažujete o kúpe strešných nosičov. Pokiaľ nie ste v tejto oblasti odborníkom, univerzálne strešné nosiče na auto sú tou správnou voľbou. Pred kúpou sady je však potrebné zvážiť niekoľko vecí. V prvom rade je dôležité vedieť, že hoci sú strešné nosiče univerzálne, príslušenstvo, ktoré spája strešné nosiče s vozidlom, je špecifické pre typ a/alebo model vozidla.

Vybrať si prvú sadu univerzálnych strešných nosičov na auto, ktorú uvidíte, a namontovať ju na svoje vozidlo nie je ideálne. Pri kúpe a montáži univerzálnych strešných nosičov na auto je potrebné zvážiť mnoho vecí. Musíte napríklad zvážiť typ strešného nosiča, ktorý sa hodí ku konštrukcii strechy vášho vozidla. Rovnako dôležitá je aj nosnosť, ktorú môže strecha vášho vozidla uniesť.

Automobilový střešní nosič je praktický doplnok, který umožňuje přepravu nákladu na střeše vozidla.

Univerzálne strešné tyče pre autá a legislatívu

Mnohí sa najprv zaujímajú, či sú univerzálne strešné nosiče pre automobily nelegálne. je jednou z najdôležitejších otázok, ktoré si musíte položiť pred nákupom, v skutočnosti, ak máte v úmysle cestovať do iného štátu, budete sa musieť informovať o zákonoch upravujúcich rozmery a zaťaženie strešných nosičov. Každý štát má jedinečný súbor pravidiel, ktorých nedodržanie by mohlo viesť k zaplateniu vysokej pokuty.

Ktoré univerzálne strešné nosiče sa hodia na moje auto?

Univerzálne strešné tyče pre automobily sú variabilné, ale strechy automobilov majú rôzne tvary a vyžadujú si konkrétne špecifikácie, takže keď pochopíte, čím sa vyznačuje vaša strecha, môžete si vybrať univerzálne strešné tyče pre automobily. Našťastie útočných systémov, ktoré prichádzajú do úvahy, nie je nekonečne veľa a môžeme urobiť potrebné rozlíšenie pred kúpou. Pozrime sa na ne spoločne.

Automobilový střešní nosič je praktický doplnok, který umožňuje přepravu nákladu na střeše vozidla.

Systémy holých striech 

Ide o strechy automobilov bez prostriedkov na upevnenie strešných nosičov, ako sú koľajnice, žľaby alebo pevné montážne body. Tu použijete upínacie priečne tyče alebo pripevníte systém strešných nosičov k vozidlu vyvŕtaním otvorov v karosérii strechy alebo si vyberiete univerzálne strešné nosiče na auto so špecifickými lepidlami, čo je univerzálny systém, ale s obmedzenou nosnosťou.

Systémy s pevným bodom

Tieto strešné systémy sa dodávajú so štyrmi pevnými bodmi inštalovanými z výroby. K týmto bodom sa pripevňujú univerzálne strešné tyče na autá. Tieto body často zakrývajú čiapky alebo plášte proti poveternostným vplyvom. Strešné nosiče majú priečne nosiče, ktoré sa pripevňujú k týmto pevným bodom.

Žľabové systémy

Tento štýl strechy sa vyznačuje žľabom, ktorý vedie pozdĺž okraja strechy. Tento typ sa najčastejšie vyskytuje na vozidlách, ako sú napríklad džípy. Tieto systémy si vyžadujú univerzálne strešné tyče pre vozidlá vybavené jedinečnými pätkami, ktoré blokujú posun žľabu a upevňujú sa na ne. Tento štýl strešného systému je zastaraný a v moderných vozidlách sa často nevyskytuje.

Zvýšené koľajnice

Tieto vozidlá sa dodávajú s predinštalovanými strešnými nosičmi, ktoré fungujú ako samotné strešné nosiče. Priečniky s jedinečnými pätkami, ktoré sa priskrutkujú do týchto vyvýšených koľajníc. Dokonalým príkladom je ďalší strešný nosič Jeep, tentoraz pre Jeep Grand Cherokee.

Automobilová střešní box je praktický doplnok, který poskytuje dodatečný prostor pro přepravu zavazadel na střeše vozidla.

Kapacita strechy a univerzálne strešné tyče

Nosnosť vozidla je kľúčovou vlastnosťou, ktorú treba zvážiť. V príručke k vozidlu je uvedená nosnosť a univerzálne strešné tyče na auto jej musia zodpovedať. Ak nemáte príručku, vždy môžete zavolať predajcovi a získať informácie alebo ich vyhľadať na internete. Je nevyhnutné vziať to do úvahy, pretože preťaženie vozidla vám môže spôsobiť zaplatenie vysokej pokuty, ale tiež zvyšuje riziko nehody.

Kľúčové je pochopenie dynamickej nosnosti, t. j. zaťaženia, ktoré môže vaše vozidlo niesť na streche počas jazdy po ceste. Schopnosť každého vozidla je iná, preto je nevyhnutné zistiť dynamickú kapacitu vášho vozidla. Aj keď sa do strešného boxu zmestí väčšia nosnosť, neznamená to, že by ste mali prekročiť predpísaný hmotnostný limit.

Bolo by však užitočné nespadnúť do pasce zamieňania dynamickej kapacity so statickou kapacitou. Statická nosnosť je hmotnosť nákladu, ktorú vozidlo unesie, keď stojí. Toto číslo je často vyššie ako dynamická kapacita. Pri preťažení vozidla sa môžu vyskytnúť aj problémy s ovládateľnosťou. Vozidlá prichádzajú s rovnomerne rozloženou hmotnosťou a blízko zeme. To umožňuje vozidlu zatáčať v rýchlosti bez toho, aby sa prevrátilo. Keď sa náklad umiestni na strechu vozidla, posunie sa smerom od ťažiska vozidla. Prenesenie väčšiny hmotnosti na vrch vozidla pri preťažení znamená, že vozidlo stráca schopnosť zvládať zákruty. V dôsledku toho by sa vaše vozidlo mohlo prevrátiť. Preto buďte pri výbere univerzálnych strešných tyčí pre automobily veľmi opatrní.

Články v rovnakej kategórii:

Back to Top